תפריט נגישות

טוראי אלכסנדר-צבי בק ז"ל

אלכסנדר-צבי בק
בן 25 בנפלו
בן חנה ואליעזר
נולד בגרמניה
בה' בכסלו תרפ"ג, 25/11/1922
שרת באצ"ל
נפל בקרב
בח' באייר תש"ח, 17/5/1948
במלחמת העצמאות
מקום נפילה: וילהלמה
באזור מרכז הארץ והשפלה
מקום קבורה: גבעתיים - נחלת יצחק

קורות חיים

במערכה על וילהלמה, נפל אלכסנדר-צבי, החייל הנועז והמפקד הנאמן.

אלכסנדר נולד בברלין, גרמניה, כבן יחיד להוריו ושם סיים את בית הספר היסודי. בהיותו כבן חמש-עשרה עלה ארצה כבית"רי במסגרת עלית הנוער ובא לשרת בפלוגת בית"ר בראש-פינה. כאן הצטרף לאצ"ל והתאמן לקראת הגשמת החזון.

עם פרוץ מלחמת העולם השניה, התגייס לצבא הבריטי ושירת בבאפ"ס אולם נוסף על תפקידו כחייל, עשה לילות כימים באיסוף ידיעות ובהשגת נשק לארגון הצבאי הלאומי.

כאשר שוחרר מן הצבא, התחיל לעבוד בת"א כנהג במחלקת המדידות. באותם הימים סיים קורס סגנים והתחיל עוסק בהדרכת צעירים. אף שהיה מפרנסם היחיד של הוריו הזקנים, לא גילה עובדה זו למפקדיו, מחשש שמא לא ישתפוהו בשל כך בפעולות.

עם פרוץ מעשי האיבה הערביים נזעק אף הוא כשאר חברי הארגון הצבאי הלאומי למלחמה. בתקופה הראשונה פיקד על יחידה בחולון ועל אף קשיי התחבורה והסכנות, היה נוסע שלוש פעמים בשבוע לחולון.

בשעות הלילה היה ממלא את תפקידו ועם הנץ החמה, אחרי שעות מעטות של שינה חטופה היה חוזר לעבודתו. כן השתתף בפעולת פיצוץ הרכבת ליד פרדס-תנה והחרמת הנשק הבריטי שהיה בה. בשעת הקרב על יפו שימש אלכסנדר, שהועלה לדרגת ראש-קבוצה כמפקד יחידה והתבלט כחייל יודע קרב וכמפקד נאמן, הדואג לאנשיו ומבין לרוחם.

בניית אתרים: לוגו חברת תבונה