תפריט נגישות

טוראי יששכר קפלן ז"ל

יששכר קפלן
בן 18 בנפלו
בן חיה ומאיר
נולד בחיפה
בד' בתשרי תרצ"א, 26/9/1930
התגייס ב-1948
שרת בפלמ"ח - חטיבת הנגב, גבעתי - תש"ח, חיל השריון
יחידה: מפח"ט 7
נפל בקרב
בכ"ה באייר תש"ח, 3/6/1948
במלחמת העצמאות
מקום נפילה: אשדוד
באזור השפלה הדרומית והנגב
מקום קבורה: גבעתיים - נחלת יצחק
הותיר: הורים

קורות חיים

קפלן יששכר בן מאיר וחיה. נולד בד' בתשרי תרצ"א (26.9.1930) בחיפה. למד בבית-הספר העממי בקרית-מוצקין ואחר-כך בבית-הספר הריאלי בחיפה. בקיא במתמטיקה ופיסיקה ובמדעים המדויקים בכלל. התעניין מאד בגיאוגרפיה. ניחן בתפיסה מהירה שעוררה השתוממות בקרב המורים. היתה לו נטיה מיוחדת למכניקה ולהרכבת מכונות. גבה-קומה, נאה, מכונס בתוך עצמו וחולם, ועם זה שופע חדוה. בן לאב תורני-משכיל, ספג מילדותו אהבה מיוחדת לחקר הלשון העברית. כל שיחת-חולין שלו היתה מתובלת פסוקי-חן, חידודים נאים והברקות. ער לכל המתרחש בישובו. רעיון "קיבוץ גלויות" העסיקו ביותר.

ב-25 באפריל 1948 גמר את בית-הספר הריאלי ובו ביום יצא את חיפה כבוגר-מגויס. עם גרעין "הצופים" נשלח להכשרה חקלאית לקבוצת-שילר. לפני יציאתו היה מצר ודואג להוריו, כי יחיד היה להם, אולם התעלם מפקודה ששיחררה אותו מתפקיד קרבי וביכר לצאת לחזית. להוריו כתב "מאי-שם": "עצם הימצאי כאן שקול כנגד געגועיכם וגעגועי גם יחד" - - - עם קום המדינה התיצב לפלמ"ח לחטיבת "הנגב", ושירת בדורות, רוחמה ונירים.

בקרב על אשדוד בכ"ה באייר תש"ח (3.6.1948) שימש כאלחוטאי. בשעת הנסיגה התאונן על כאב-ראש ומפקדו דרש ממנו להשאיר את מכשיר-האלחוט, אך הוא סירב, כי לא רצה להפקירו בידי האויב. מקרב זה לא חזר. עצמותיו שנאספו לאחר זמן הובאו למנוחת-עולמים, יחד עם עצמות חבריו שנפלו באותו הקרב, בבית-הקברות הצבאי בנחלת-יצחק ביום ב', ט"ו במרחשון תש"י (7 בנובמבר 1949).

בדברי הספד לזכרו נאמר:"'צברים' יקרים. במותכם גרמתם למהפכה בנפשנו. נשתנו ההערכות, עפר אנו תחת רגליכם. בטרם נתבעתם - נעניתם ונתתם את הכל. מי ידמה לכם?".

בניית אתרים: לוגו חברת תבונה